in

Koniec PiS jest już blisko? Łapówka w wysokości 40 mln zł, to nie przelewki

Jeden z najbogatszych Polaków, Leszek Czarnecki, który jest właścicielem Getin Noble Banku i Idea Banku, nagrał ofertę szefa KNF, Chrzanowskiego, po czym zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Dziś już wiadomo, że to może być największa afera, jaka miała miejsce w historii PiS!

Podsłuch

Czarnecki spotkał się z Chrzanowskim sam na sam w marcu bieżącego roku. Choć miliarder miał na sobie aż trzy urządzenia podsłuchowe, przez urządzenia zakłócające, które znajdowały się w gabinecie szefa KNF, zadziałało tylko jedno z nich. Nagranie zostało przekazane prokuraturze w dniu 7 listopada.

Koniec PiS jest już blisko? Łapówka w wysokości 40 mln zł, to nie przelewki
Wikipedia

Propozycja szefa KNF

Jak wynika z nagrania, szef KNF miał zaproponować Czarnieckiemu zatrudnienie w banku miliardera wskazanego przez siebie prawnika, mec. Grzegorza Kowalczyka.Kontynuując przedstawił nawet system wynagrodzeń, jaki mógłby być dla obu stron satysfakcjonujący.

No nie wiem, jaki ma pan system wynagradzania w banku, ale wydaje mi się, że jeżeliby pan to powiązał z wynikiem banku, tak? No to ten prawnik będzie bardziej zaangażowany. W tym horyzoncie najbliższych kilku lat no to byłoby, tak jak pan uważa, tak? Może rozwiązanie, na którym bank mógłby, że tak powiem, się oprzeć, wsparłaby ta osoba państwa w tym procesie restrukturyzacji – mówi Chrzanowski

Z zawiadomienia do prokuratury wynika, że miliarder miałby zatrudnić wskazanego przez Chrzanowskiego prawnika i dać mu wynagrodzenie równe 1 proc. wartości banku, czyli ok. 40 mln zł. Ma z tego wynikać, że w ten sposób starał się narzucić ustalenie dla Grzegorza Kowalczyka.

Koniec PiS jest już blisko? Łapówka w wysokości 40 mln zł, to nie przelewki
Pixabay

Co w zamian?

W zamian za zatrudnienie prawnika Chrzanowski miał zaproponować bankierowi usunięcie z KNF Zdzisława Sokala, przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który jest zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego przez państwo.

Szef KNF miał również oferować złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka, co kosztowało bank ok. 1 mld zł, a także życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego – czytamy w „Wyborczej”

Oświadczenie

Do całej sprawy odniosła się już Komisja Nadzoru Finansowego, która opublikowała oświadczenie, informując, że cała sprawa to nic innego jak szantaż i próba wywarcia wpływu na Komisję, kiedy wartość banków Czarneckiego spada. Całą treść oświadczenia można zobaczyć tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Loading…

0

Komentarze

0 komentarzy

Domowe sposoby na pryszcze, czyli jak wygrać z trądzikiem

Domowe sposoby na pryszcze, czyli jak wygrać z trądzikiem

Siostry Godlewskie mogą stanąć przed sądem za swój występ. Sprawę zgłoszono do prokuratury

Siostry Godlewskie mogą stanąć przed sądem za swój występ. Sprawę zgłoszono do prokuratury